Türkiye’de taşımacılık sektörünün %90’ına yakın bir kısmı karayolu ile yapılıyor. Yük taşıyan araç sayısının, gelişmekte olan diğer ülkelerle farkı, karayolu nakliyesinin ne kadar büyük ve önemli bir sektör olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Siz de motorlu kurye, mobil kurye veya kişiye özel kurye kullanıyorsanız, taşımacılık sektöründe oldukça büyük bir payın içindesiniz demektir.

Ülkemizde taşımacılığın çok yüksek bir payı, karayolu taşımacılığına aittir. Genç bir taşıma filo ağına sahip Türkiye, üzerinde bulunduğu karanın coğrafik özellikleri açısından da karayolunu tercih etmektedir.  İki nokta arasında bulunan mesafenin kısa olması ve dolayısıyla aktarma ihtiyacının az olması da, Türkiye’de karayolu taşımacılığın beslenmesini sağlamaktadır. Zira aktarmaya gerek olmayan bölgelerin çok olması, hızlı ve ekonomik taşımacılığın da habercisidir.

Kargo, motokurye ve hızlı teslimat konularında son 10 yılda oldukça hızlı gelişmeler kaydeden kurye ve taşımacılık sektörü, büyümeye devam ediyor. 2005 yılında 4bin civarında olan kargo şube sayıları 10 yıl içinde iki katını da aşarak 9bin’lere ulaştı. Firmaların açılışlarını yaptığı bu şubelerdeki istihdam oranları ise 22binden 90bin’lere çıktı. Bu da Türkiye’nin işsizlik oranında payın azalması demekti.

Yatırımcıları pazara çekmek önemli

E-ticaretin de hızla büyümesiyle ivme kazanan kurye, kargo ve genel olarak taşımacılık sektörü, ekonomik istikrar sağlamak için her gün aynı hızla çalışmaya devam ediyor. Türkiye’deki genç nüfusun varlığı, ülkenin coğrafi konumu ve ekonomik istikrar, taşımacılık sektörünü de olumlu yönde etkiliyor. Yalnızca ülke içinde değil; yabancı yatırımcıların da dikkatini çeken ve gitgide büyümeye devam eden sektör, yeni ortaklıklarla kurye ve kargo taşımacılığını daha da büyütüyor.

Yeni isim ve markaların pazara girişi ve cep telefonundan kurye çağırma, gün içi kurye ve mobil kurye uygulaması gibi uygulamalar sayesinde genişleyen, profesyonelleşen ve yeni satın almalarla büyüyen taşımacılık sektörü, önümüzdeki 5 yılda da hızla ağını genişletmeye devam edecek.

Dünya sıralamasında Türkiye’nin her geçen yıl daha üst seviyelere taşınmasını sağlayan lojistik sektörü, lojistik ihtiyaçlarının da giderek artmasını getiriyor. Ekonomik açıdan başarılı bir tablo çizen Türkiye’deki taşımacılık sektörü, yabancı yatırımcının satın alma ihtimalini de güçlendiriyor.

Fırsatlar Ülkesi Türkiye

Taşımacılık sektöründe birçok avantajı bulunan Türkiye, aynı zamanda birçok fırsata da sahip. Nüfusu giderek artan Anadolu şehirleri sayesinde her geçen yıl biraz daha fazla imkâna sahip olan sektör, bu anlamda Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler sıralamasında üst sıralarda tutuyor.

Aynı zamanda diğer gelişmekte olan ülkelere yakınlığı ile de yatırımcıların ve büyük firmaların tercih sebebi olma özelliğini de elinde tutuyor.